اطلاعیه !
فرم عضویت در باشگاه مخاطبان

گزارش سیاستی
تامّلی در سیاستگذاری فناوری‌های ارتباطی از منظر جمهوری اسلامی ایران


۳۰ دی ۱۳۸۰   141  0  0
به سفارش ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر


نویسنده مسئول: علیرضا شفاه

خلاصه


حاکمیت حق و امکان تخاطب است. برای صاحب ندا مهم است که به رسمیت شناخته شود و درست به همین دلیل مجبور است که مخاطب را صاحب شعور تلقی کند و با این طلب او را در موقعیت تصمیم قرار دهد. عصر ما عصر پیوند حکمرانی با فناوری است و ارتباطات این ملاقات را فراهم کرده است. مفهوم ارتباط (عصر ارتباطات) به‌طور کلی به فناوری معنایی نو بخشیده است.

    اکنون استانداردهای ارتباطات مستقیماً در صحنۀ گفتار -که در تاریخ تفکر بیش از هر چیز دیگری ذات انسان شمرده شده- حاضر شده‌اند تا هم اقتصاد متمرکزتر و سخت‌گیرانه‌تری ایجاد کنند و هم آدمیان و گمشده‌ها را از هم متمایز نمایند.

    صحنۀ اصیل علم صحنۀ تولد فرم‌ها و نه صرفاً صحنۀ پیروی از آن‌ها است. اما حکمرانان نیز به صحنه‌ای برای بحث از استانداردها و بهبود آن‌ها محتاجند. پس انسدادی در کار نیست به‌شرط آنکه دریابیم در این وضع جدید می‌توان و باید به موقعیتی اندیشید که نهاد علم به محل معرفی استانداردها تبدیل شود. این استانداردها باید بتوانند دو مسئلۀ مرجعیت و اعتمادپذیری را در فناوری و خصوصاً در فناوری ارتباطات تمهید کنند.

    اینکه مسالۀ مرجعیت و اعتمادپذیری در اینترنت هنوز مورد توجه همۀ کاربران، از دولت‌ها تا نهاد‌های مردمی و تودۀ کاربران است، تا اندازۀ زیادی به ماهیت ارتباط بر می‌گردد. در ارتباط باید بتوان ندادهنده را به‌نحوی به رسمیت شناخت وگرنه تخاطب هرچند سرگرم‌کننده باشد امیدبخش نخواهد بود.

    اما چه باید کرد؟ در کوتاه مدت اتخاذ راهبردهای زیر:

    1. نظام حقوقی فعال در صحنۀ رسانه

    2. طراحی شبکه‌های اجتماعی صبورانه و لایه‌بندی‌شده بر اساس نظام گفتاری

    3. تقویت رادیو و رسانه‌های مکتوب؛ این سیاست باید همزمان با افزایش کارکردهای اجتماعی این رسانه‌ها باشد.

    و در بلند مدت باید مطالعاتی در تفسیر سیاسی–اجتماعی فناوری‌ها به‌ویژه فناوری‌های ارتباطی به‌نحو عاجلی آغاز شود. این مطالعات هم باید پیشنهاد‌هایی در سیاست‌گذاری فناوری‌های موجود و هم پیشنهاد‌هایی برای توسعۀ فناوری‌های ارتباطی متناسب با درک بنیادین جمهوری اسلامی از قدرت ارائه کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این گزارش، از طریق منوی تماس با ما در قسمت بالایی سایت، اقدام نمایید.

 

فناوری فضای مجازی
بازنشر
در کمین صحنه
چگونه سیاست، همزمان چیزی غیر از الگوریتم و غیر از زدوبند است؟
سیاست پر و سیاست خالی، با تمام تفاوتی که دارند در نهایت به هم می‌رسند. هر دو کار سیاسی را در امتناع قرار می‌دهند. امتناع سیاست برای آنها از جهت مقابله‌ای است که با صحنه دارند؛ هر دو صحنه‌ی سیاست را بی اعتبار می‌کنند.


سرمقاله
ائتلاف نیروهای مولد
آیا انتخابات، می‌تواند سیاست‌های داخلی و خارجی ایران را یکپارچه کند؟
عزم کم‌سابقه‌ی نیروی حماس در درگیری با اسراییل، باعث شد که گمانه‌زنی‌هایی درباره نقش ایران در این تحولات زده شود. اما سرعت فیصله‌یافتن نزاع و داغ‌تر شدن فضای انتخاباتی در ایران، باعث شد که این موضوع خیلی سریع از دستور کار تحلیل‌گران خارج شود. با این حال، شاید بتوان در دستور کار انتخابات، یعنی همانجایی که گفتارها به دنبال روشن ساختن پیشنهادات خود برای سیاست داخلی جمهوری اسلامی هستند، به نقش فلسطین اشاره کرد.


سرمقاله
انتخابات استثنایی
آیا انتخابات 1400 اعلام وضعیت اضطراری است؟
عدم احراز صلاحیت چند چهرۀ شاخص از داوطلبان ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان‏‏‏‏، این بار به وجهی تازه، جمهوریت و مشروعیت نظام را محل پرسش قرار داده است. وجه تازه عدم احراز صلاحیت‌ها‏، خالی‌شدن صحنۀ انتخابات از حضور علی لاریجانی بود که در واقع هرگونه رقابت جدی انتخاباتی را سالبه به انتفای موضوع کرد. علی لاریجانی چهره اصلاح‌طلبان نیست اما نمایندۀ گفتار «سیاست حرفه‌ای» و امید طرفی از نیروهای سیاسی و اجتماعی ایران است


سرمقاله
رقابت عقیم
جریانات حاضر در انتخابات، طرحی برای تولید ندارند.
صحنه رسمی سیاست از جریان‌های غیرمولد پر شده است، جریان‌هایی که به‌نحوی از سرمایه‌های غیرمولد ارتزاق می‌کنند و در تمامی عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در کار سرکوب نیروهای مولدند. طرح آینده برای جمهوری اسلامی جز از طریق به‌میدان‌آمدن نیروهای مولد قابل‌تصور نیست. اما این کدام دولت است و کدام سیاستمدار که این نیروهای حاشیه‌ای را به متن پرشده‌ی سیاست بخواند و با تکیه بر توان آنها صحنه سیاست در ایران را تجدید کند؟


گروه گفتار سیاسی
نوشتن، تجارت کردن
مرکانتیلیسم و تولد تجارت
مشهور است که متون مرکانتیلیست‌ها از متون اقتصادی پیشینیان ماهیتاً متفاوت است. آن‌ها در شرایطی که خود به لحاظ اخلاقی متهم بودند، برای روشن‌کردن کار خود برخلاف گذشت‌گان، نه رسالاتی اخلاقی بلکه متونی فنی درباره تجارت کردن نوشتند.موسسه علم و سیاست اشراق
تهران خیابان شریعتی،بالاتر از طالقانی
خیابان بوشهر،پلاک21،واحد5
شماره تماس : 09355643099عضویت در باشگاه مخاطبین

نزد آن­ها که دانایی را حق خود می‌دانند، پرسش از قیمت علم پرسشِ حسابگرانی محافظه‌کار است که نهایتاً حاضرند زندگی کنند به هر قیمتی. با این حال، آموختن به چه قیمتی؟ این سؤال حتی اگر از سرِ بی‌حالی و خستگی بر زبان آمده باشد در ما امید و هراسی زنده می‌کند، نکند این راه که رفتن دارد و بازگشتن نه، دست‌کم برای من، بی‌سرانجام و بی‌حاصل باشد. آن‌ که با خود چنین نجوایی نداشته باشد، نه قدر زندگی بلکه پیش از آن، قدر خود علم را ندانسته است، چرا که علم پیش از هر گزاره‌ی صادقی که درباره‌ی چیزی داشته باشد، مدعی زندگی انسان است؛ هر آنکه خود را وقف چیزی همچون علم نمی‌کند، شخصیتی بی‌قدر است.

(تمام حقوق متعلق به موسسه علم و سیاست اشراق است)